Organiczne uczenie się z samego siebie, z ciekawości i dla przyjemności. Przez ruch odkrywanie świata. Stan charakterystyczny dla małego dziecka, które podąża jedynie za wewnętrznym impulsem. Dając sobie czas na znalezienie najlepszego działania w danej sytuacji. Bez oczekiwań innych, bez zafiksowania na konkretnym rezultacie, bez ograniczających przeświadczeń na swój temat i tego, co możliwe. Skoncentrowany na odczuciach, na ułożeniu ciała w przestrzeni i względem stabilnego podłoża, na napięciach mięśni i zorientowania zmysłów.

W ten sposób człowiek uczy się ruszać, raczkować, chodzić. Tak uczymy się nadal codziennych czynności jak jazda na rowerze czy samochodem lub taniec. W kolejnych próbach doskonalimy koordynację dochodząc w danej czynności do płynności, łatwości i perfekcji. Napotykana trudność jest tylko kolejną ciekawą zagadką do rozwiązania. Dochodzimy do neutralności, w której wszystko jest możliwe. Spontaniczność i spokój.

To metoda uczy uczyć się.

Wykorzystywana w edukacji i w rehabilitacji. Na całym świecie jest kilka tysięcy nauczycieli. Aby prowadzić zajęcia grupowe i indywidualne Metodą Feldenkraisa należy ukończyć 4-letni akredytowany kurs nauczycielski. Więcej informacji o organizacji metody na świecie można znaleźć na stronie feldenkrais-method.org/en .

W Polsce wydawnictwo Virgo wydało książkę Moshe Feldenkraisa „Świadomość poprzez ruch” z zestawem lekcji do samodzielnej nauki.